Zawód wymarzony – PROJEKTANT MODY

Ważne: Predyspozycje do zawodu projektanta mody

Każdy , kto chce zostać projektantem mody, musi mieć talent, który polega na właściwym doborze tkanin, łączeniu kolorów, wyczuciu oraz zachowaniu harmonii między pięknem, użytecznością ubiorów. Niezbędna w zawodzie projektanta odzieży jest wyobraźnia plastyczna. Oprócz tego niezbędna jest wrażliwość na kolor, światło i urodę oraz odpowiednia wiedza z zakresu projektowania, rysunku oraz krawiectwa. Dobrze, aby projektant umiał szyć. Niejednokrotnie najomość szycia i wiedza o tkaninach, pewnych ograniczeniach tkanin z których projektuje, sprawiają, że projektant urzeczywistni swoją wizję najdokładniej niż ktoś inny. Znajomość aktualnych trendów w modzie na nadchodzące sezony, łatwość nawiązywania kontaktów i ich podtrzymywania. Cenne okażą się tu także umiejętności dostosowania się do wymagań firmy i realizowania zadań, znajomość języków obcych, umiejętność analizowania rynku, , częstych podróży, gotowości do zmian.

Projektant mody w dzisiejszych czasach…

Praca projektanta zmienia się wraz z modą, ale nie tylko. Projektanci ciągle posługują się papierem i narzędziem do rysowania (piórkiem, węglem, ołówkiem) lub malowania (pędzel), ale coraz częściej używają też komputera i złożonych programów, by projektować.
Poza tym muszą być obywatelami świata, muszą znać języki, bardzo łatwo się porozumiewać, a wreszcie mieć sporą wiedzę z marketingu, ponieważ to rynek decyduje o tym, co przyjmie, nie zaś projektant. Inaczej projektuje się dla dzieci, inaczej dla nastolatków w wieku 15, a inaczej dla tych w wieku 18 lat. Projektant musi uwzględnić specyfikę subkultur młodzieżowych, i często z nich czerpie inspirację, oraz naturalne dążenie do kupowania ubiorów niepowtarzalnych (stąd częste modyfikacje tkanin i fasonów). Musi doskonale opanować język znaków różnych grup społecznych i umieć to wykorzystać w pracy. Dlatego powinien być wszechstronnie wykształcony. Przyda mu się znajomość socjologii, psychologii i historii kultury.

 

Status społeczny

Wszystko zależy od tego, jak wysoko udało się zajść projektantowi. Większość pracuje w studiach projektowych w firmach lub na zlecenie firm odzieżowych. Ci - jako uczestnicy zespołów - nie wyróżniają się spośród rzeszy wielu innych. Ale kiedy tylko zabłysną jakimś szczególnie kreatywnym projektem, bardzo szybko otwierają się przed nimi drzwi do kariery. Najpierw zaczynają o nich pytać przedstawiciele bardziej znanych firm, a z czasem, nawet po krótkim okresie, mogą myśleć o własnym nazwisku i własnej marce w świecie mody. Dopiero ci osiągają status społeczny, jakiego mogą im pozazdrościć inni w świecie show-biznesu

Jak zostać projektantem mody?

Nie ma tu dokładnego przepisu, ale ścieżki są przynajmniej dwie. Po pierwsze, są szkoły policealne lub technika odzieżowe, oferujące naukę projektowania. W takich szkołach nawet w ciągu dwu lat można się nauczyć projektować stroje na przyzwoitym poziomie. Jednak żeby osiągnąć poziom mistrzowski, warto studiować na ASP w Łodzi na Wydziale Tkaniny.
Prywatne uczelnie nie dbają tak samo o studentów.
Egzamin wstępny jest zbliżony do egzaminu na malarstwo, choć jest niewątpliwie łatwiejszy. Egzaminy są zróżnicowane w zależności od specjalności. Jeśli ktoś wybiera specjalność projektowanie tkaniny, to kryteria przyjęć obejmują dostarczenie prac wykonanych w domu (5 prac malarskich, 10 rysunków i około 5 o charakterze zbieżnym z kierunkiem) oraz egzamin praktyczny - rysunek, malarstwo, kompozycja, a na koniec, w etapie drugim, egzamin teoretyczny z historii sztuki, wzornictwa, kultury i wiedzy o świecie współczesnym.
Jaką uczelnię wybrać ? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych studentów… najlepiej udać się do uczelni, w której zamierzamy podjąć kształcenie i porozmawiać ze studentami, czy polecają daną uczelnię, jak im się tam studiuje itd.
Łódzka Akademia Sztuk Pięknych słynie z bardzo dobrej marki. Program wstępny jest uzależniony od specjalności. Jednak jest jeden program podstawowy - do II roku obowiązuje wszystkich na wydziale. Studenci zaliczają dwa bloki przedmiotów: ogólnoplastyczne i specjalistyczne. Zaliczają je głównie na I i II roku w pracowni: malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja. Przedmioty te są ważne, ponieważ uczą podstawowych dla projektanta umiejętności komponowania, rysowania projektów oraz wrażliwości kolorystycznej.
Od III roku student jest zobowiązany do wyboru 2 dowolnych pracowni ogólnoplastycznych, mając do dyspozycji wszystkie pracownie malarskie, rysunkowe, rzeźbiarskie, pracownię fotografii i pracownię grafiki. Od II roku zaczyna się kształcenie specjalistyczne, co dla studentów oznacza wybór jednej pracowni w ramach specjalizacji.
Przeważnie na III roku każdy powinien wybrać drugą pracownię w ramach tej samej lub innej katedry specjalistycznej. Po II roku wybiera się też pracownię dyplomową. Studia głównej specjalizacji, z której student będzie przygotowywał się do dyplomu, trwają minimum trzy semestry. Studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w skład którego wchodzą cztery katedry specjalistyczne, przygotowują do podjęcia pracy w dziedzinach projektowania ubioru, tkaniny, dziewiarstwa i druku na tkaninie.
Ważnym elementem studiów, od którego często zależy to, jaką pracę absolwent dostanie, jest praca dyplomowa. Polega ona na przedstawieniu prac projektowych i realizacji w ramach własnej specjalizacji, na prezentacji prac z 9. semestru z wybranej pracowni ogólnoplastycznej, na przedstawieniu pracy pisemnej, będącej historycznym lub teoretycznym opracowaniem zagadnień związanych z tematyką pracy dyplomowej, bądź referującej i dokumentującej problematykę artystyczną i techniczną własnych prac projektowych, oraz na koniec na ustnej obronie pracy dyplomowej przed komisją.
Aktualnych i szczegółowych danych o rekrutacji należy zawsze szukać na stronie internetowej wybranej uczelni. Zachęcamy do studiowania na kierunkach artystycznych- najlepiej państwowych i dziennych.

Data dodania: 04/06/2013